Číslo účtu

2769833457/0200

IBAN SK72 0200 0000 0027 6983 3457

Ako získať pomoc

Vypíšte dotazník z formulárov a zašlite na adresu Občianskeho združenia. My sa s vami skontaktujeme a zvážime formu pomoci.

„Keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých.“
Lk 14,13

Naše rodiny

Naším cieľom je pomáhať rodinám, ktoré sa ocitli v sociálnej núdzi nie vlastnou vinou. Chceme určitý čas sprevádzať tieto rodiny – nielen finančnou pomocou, ale aj hľadaním riešení a ponukou vzdelávacích programov, formáciou detí...Snažíme sa pomôcť týmto rodinám postaviť sa na vlastné nohy. Niektoré rodiny nám píšu svoje príbehy – možno práve oni vám pomôžu vidieť reálnejšie tých, ktorí sú v núdzi.

Rodina 108

Napísal(a): Soňa Vancáková     23.03.2018

Som sama s dvoma maloletými deťmi a žijeme v sociálnom byte. Touto formou vás žiadam o pomoc, nakoľko som o vás počula, že ste veľmi dobrá organizácia. Ešte som nikdy neoslovila takéto organizácie, nakoľko som nepotrebovala pomoc.

Mám dosť ťažké hlavne finančne to zvládnuť, nakoľko mám nízky mesačný príjem, aj keď som zamestnaná ako upratovačka na 2 hodiny denne, kde zarobím 50 € a zo sociálky mám len 130 €, teda spolu mesačne 180 eur. Niekedy mi nevychádza ani na nájomné.

Rodina 107

Napísal(a): Soňa Vancáková     23.03.2018

Sme 8-členná rodina. Ja a moja manželka žijeme spolu so 6 deťmi. Náš spoločný život s manželkou je z môjho pohľadu veľmi ťažký, plný prekážok. Viem, znie to pesimisticky, ale je to tak.

Do času, keď som nemal zdravotné problémy, som bol zamestnaný a robil som s manželkou všetko pre to, aby sme zabezpečili deti. Toho času sme mali doma dcérku, ktorá bola ťažko zdravotne postihnutá s diagnózou detská mozgová obrna ťažkého stupňa. Jej zdravotný stav bol natoľko vážny, že niekedy bolo ťažké zvládnuť to, ale aj napriek tomu sme to s Božou pomocou zvládli. Avšak prišli zdravotné problémy, s ktorými sme nepočítali a aj pre manželku bolo ťažké zvládnuť aj dcéru aj mňa. Mal som podľa neurológa náznak na Parkinsona. Absolvoval som vyšetrenia, ktoré nepotvrdili diagnózu, avšak poukázali na nejakú poruchu mozgu. Môj zdravotný stav sa zhoršoval. Nebol som schopný manželke pomáhať s dcérou. Záchranka k nám chodila ako  na bežiacom páse, raz ku dcére, raz ku mne. Nemali sme iné východisko, ako umiestniť dcéru do domova sociálnych služieb, kde je doteraz.

Moje zdravotné problémy sa ešte viac zhoršili, a to už s poruchou chôdze so slabosťami oboch dolných končatín. Prišla hospitalizácia za hospitalizáciou. Prešiel som si množstvom vyšetrení, vrátane genetických testov. Napokon mi bola diagnostikovaná Skleroza multyplex. Nasadili mi liečbu, avšak mám progresívnejšiu formu, čo vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu.

Tak, ako som v úvode spomenul, s manželkou máme spolu 6 detí vo veku 7, 8, 15, 17 rokov a ročné dvojičky dievčatká. Náš príjem je zaopatrovací príspevok, čo na mňa poberá manželka a rodičovský príspevok na dvojičky, spolu je to približne 620 eur. Tento príjem nestačí, ledva to vystačí na chod domácnosti a pre dvojičky. K tomu máme dve deti, ktoré chodia do školy do susednej dediny. No proste nám tento príjem nestačí.

V minulom roku som si podal žiadosť na invalidný dôchodok, no nepriznali mi ho kvôli chýbajúcim rokom k nároku na invalidný dôchodok, ale zároveň ma uznali za invalidného o viac ako 70%. Z toho príjmu sa snažíme zabezpečiť aspoň základné potreby, ktoré sú nevyhnutné, ale niekedy sa vyskytnú nečakané výdavky, keď sú deti choré, alebo iné veci, s ktorými sme nepočítali. Vtedy sme odkázaní na pomoc obecného úradu, alebo na pomoc celkom cudzích ľudí. Niekedy mám pocit, že tých dobrých ľudí, ktorí nám nezištne pomáhajú, či už materiálne alebo finančne, nám posiela sám náš Pán Boh.

Dúfam, že v budúcnosti sa naša situácia zlepší a nebudeme odkázaní na pomoc cudzích ľudí. Dúfam, že aj naša bytová situácia sa tiež zlepší, lebo teraz spolu s deťmi žijeme v jednej miestnosti. Chvíľu sme bývali v inej obci, lebo tu sme nemali elektrinu, ale s pomocou obecného úradu sa podarilo zaviesť elektrinu a to, že máme svoj vlastný elektrický rozdeľovač s elektrickou prípojkou.

Rodina 106

Napísal(a): Soňa Vancáková     22.03.2018

 

Narodila som sa ako prvorodená so 4 detí. Už ako ročné dieťa som čelila zlým podmienka v rodine, ked ma otec použil ako živý terč a držal ma v okne na 4. poschodí a čakal, kým odídu policajti. Jeho zvykom bolo stále sa opiť do nepríčetnosti. Potom si pamätám ako som dostala bitku kvôli domácej úlohe v 6 ročníku, až mi tiekla silno krv z nosa . Ako 8-10 ročná som sa už liečila v sociálnom tábore na pomočovanie. Nechcela som už vtedy žiť. Stále ísť so strachom ,že budem bitá. O súrodencov som sa starala ako mama. Musela som chodiť predávať veci, aby sme mali čo jesť. V 13 rokoch  sa rodičia rozviedli.

Po základnej som bola prijatá na poľnohospodársku strednú. Po pohovore som išla len o jedno sídlisko ďalej na elektrotechnickú učňovku. Ukončila som ju dobre. Chcela som ísť na nadstavbu, ale radšej som nastúpila do práce, aby ma neposielala mama požičiavať peniaze na chlieb. V tom čase som sa trápila aj tým, že som bola znásilnená a už som nemala nič, čo by mi vravelo, že som vzácna.

O rok nato na diskotéke som stretla bývalého manžela. Chodil za mnou, no po troch mesiacoch chcel žiť intímne. Že je to z lásky, že tak ak sa máme radi a on ma chce. A tak to musí byť. Vravela som si: ak sa sa po čase vydám, bude dobre a zabudnem na minulosť. Po 4 rokoch sme mali svadbu a už po roku mi hovoril v intímnych chvíľach oplzlé slová, znovu to bolo v mene lásky. Chytil ma pod krk a bil, aby som nehovorila svoj názor, nesmela som hovoriť, že nechcem jesť čo varila svokra. Nnesmela som chcieť bývať samostatne, nesmela som ísť s deťmi k lekárke, ako ja chcem, ale ako svokra povedala. Za svoj názor som bola bitá, pretože manžel bol k tomu vedený svojou matkou. Po 3 rokoch už sa mi vyhrážali: ak sa rozvediem, vezmú mi deti, lebo keby som sa nevydala, tak podľa nich vyberám kontajner.

Po 6 rokoch som nastúpila do práce ako šička auto-poťahov a on začal pracovať ako zvárač v zahraničí. Začal skúšať na mne svoje choré sexuálne predstavy. Po 8 rokoch som sama z deťmi odišla z obce do podnájmu do mesta. Tam došiel za nami a vravel, že sa zmení. Zmenilo sa to k horšiemu. Predstavil mi milenku z internetu a kopec iných žien, ktoré ho zaujali. Milenku pozval k nám domov, ja som mala byť s nimi. Pod tlakom, že neuvidím svoje deti, som sa podvolila. Veľmi som sa sama sebe hnusila a nenávidela som sa za to. Bola som preňho handrou a nikto by mi neuveril,že navonok tak slušný človek a z takej rodiny je toho schopný.

Nastúpila som do práce v druhom meste pri letisku. Rozvrat bol istý, lebo som bola s iným mužom, aby som sa nezabila, keď som mu mala tolerovať inú ženu pri nás. Začal ma v noci budiť každé dve hodiny kvôli mojej nevere. Nato ma znásilnil a poslal do práce neumytú. Krútil mi ruky, aby som kľakla, ako chce on. Boxoval ma do hlavy, keď sedel na mne, tak hasil cigarety na mojej tvári a bolo to peklo aj pre dcéry.

Pri trestnom stíhaní bol deň vo väzbe, keď ho z nej pustili, prišiel pozrieť deti v doprovode polície. Naložil ich do auta, odviezol do obce a odvtedy dcéry sú s ním.

Nechcela som sa dožiť rozvodu. Kuratela povedala, že mi dcéry odoberú. Sudkyňa povedala, že nie som spôsobilá, lebo pracujem na tri smeny, nech sa ich vzdám, že deti o mne hovoria zle a nechcú byť so mnou.

Po rozvode mi pomohlo iba to slovo, že Ježiš ma takú ľúbi. Je mi to ľúto kvôli dcérkam, čo prežili. Dva roky po rozvode som mohla vidieť deti na 5minút pri dverách. Bývala som na ubytovni a mala som tri úvery, z toho jeden bol na rozvod, druhý na to, aby som mala čo jesť a tretí tiež, a tak som mala len 2 eurá na mesiac. Potom som sa dostala do podnájmu, kde som mala jednu izbu.

Keďže vždy som sa snažila mať kontakt s deťmi, po 4 rokoch som bola s nimi aj 30 minút. Teraz bývam v podnájme v inom meste a stále pracujem, kým vládzem.

Rodina 105

Napísal(a): Soňa Vancáková     22.03.2018

Som v stave totálneho zúfalstva a neustále pri modlitbách prosím Pána o pomoc, prosím ho o to, aby ma nasmeroval s našim problémom za človekom, ktorý nás v prvom rade pochopí a príjme . Pred rokom sme mali rozvod a rok pred tým som odišla s dvoma deťmi za doprovodu polície z domu, kde sme bývali, pretože bývalý manžel mal afektívne stavy a vyhrážal sa, že nás zabije. Ak sa pýtate, či tam bol alkohol, tak áno, bol, ale horšie bolo zistenie, že celé to trápenie v manželstve malo príčinu. Vzhľadom k tomu, že moja staršia dcérka (7r.) začala mať paranoidné stavy, spomínala, že má chrobáčika v hlave, ktorý jej hovorí, aby si porezala ruku, vyskočila z okna a pod. Vyjadrenie pedopsychiatričky aj iných lekárov bolo, že má Aspergerov syndróm, a keďže je to dedičné ochorenie, bol predpoklad, že ho má aj bývalý manžel. Po stretnutí s nim lekárka potvrdila tento syndróm aj u neho s tým, že je tam podozrenie až na schizofréniu, ktorá však potvrdená nebola, pretože bývalý manžel to riešiť odmietal. Nechcem to v maily opisovať detailne. On nás do bytu nechcel pustiť vyše roka s tým, že on bude financovať tento byt aj úver pre deti. V decembri minulého roku sa jeho stav rapídne zhoršil, nakoľko sa nedokáže vysporiadať so svojou diagnózou, a tak sa rozhodol odísť, ale nechal pritom dlh na bytovom 1700 eur. Okrem toho má dlh aj na výživnom a na úvere takisto. Z mnohých strán mi bolo povedané, že to mám nahlásiť na polícii a bojovať za práva detí, ale moje svedomie mi to nedovolí. Mam dcérku, ktorá má ten istý problém a na nej vidím, ako ťažko sa vedia pasovať so svojím problémom. Doposiaľ som nenašla u nikoho konkrétnu pomoc a podporu nehovoriac o tom, ako ťažko to zvládam ja. Začali mi z účtu sťahovať jeho resty, a tým pádom hrozí, že prídeme o strechu nad hlavou. Áno viem, riešením by bolo byt predať a zbaviť sa úveru, ale práve tá dcérka, ktorá má Aspergera by to nezvládla, keďže sme boli mimo domu u mojej mamky vyše roka a viem čo to s ňou robilo. Teraz sa mi konečne dala trošku dohromady a mám strach urobiť takú radikálnu zmenu. Hľadám pomoc najmä finančnú, teda vyrovnanie dlhov, ktoré by zabránili strate nášho domova. Čo sa týka mesačných výdavkov na nájom, by som bola schopná splácať, ale takú vysokú čiastku naraz nie. Momentálne som finančne na dne a z každej strany na mňa útočia za neplatenie pohľadávok bývalého manžela. Pravdupovediac nechcem na otca svojich detí zaútočiť trestným oznámením, pretože sa obávam toho, že to nezvládne. Ja som presvedčená o tom, že keby jemu aj nám vedel niekto pomôcť dostať sa z dlhov, všetko by nabralo iný spád. Ibaže neviem na koho sa mám s takýmto problémom obrátiť. Prosím, ak by ste nám vedeli pomôcť, veľmi by som vám bola vďačná. Ďakujem za pochopenie a prajem požehnaný zvyšok dňa.

Rodina 104

Napísal(a): Soňa Vancáková     06.03.2018

 Spolu s manželom máme 4 maloleté deti a žijeme v rodinnom dome. Som na materskej. Manžel občas pracuje na fuškách u kamarátov. S materskou aj prídavkami na deti poberám 310 eur. Ale peniaze nám nevychádzajú na všetko, len na jedlo. Na oblečenie, školské potreby a aktivity pre deti nie. Aj s nájmom je niekedy problém. Máme aj pôžičky. Potrebujeme peniaze aj na plienky a mlieko pre najmenšiu dcéru.

Rodina 103

Napísal(a): Soňa Vancáková     02.03.2018

Som 24-ročná mamka dvoch detí. Bývame v krízovom centre. Poberám dávku v hmotnej núdzi, čo je 50 €. Z toho nezvládam platiť nájom, stravu a ešte výdavky na deti, preto sa chcem aj zapojiť na Maják, aby ste mi nejako pomohli. Bola by som vám veľmi vďačná.

Rodina 102

Napísal(a): Soňa Vancáková     27.02.2018

Máme spolu štyri maloleté deti. Dlhodobo riešime ťažkosti so zabezpečením bývania pre svoju rodinu. Z dôvodu, že sme nezvládali partnerskú krízu a hlavne manželka nezvládala výchovu detí, preto boli deti na rok umiestnené v krízovom stredisku. Po pomoci ÚPSVaR sa nám deti vrátili späť.

Celý čas ako otec pracujem, aby som zabezpečil živobytie pre deti. Bývali sme u sestry partnerky v rómskej osade. Odtiaľ sme išli do krízového centra. Tam sme bývali asi 1 rok a museli sme odísť. Chvíľu sme bývali u partnerkynej sestry, ale vzťahy tam boli veľmi napäté a museli sme odísť. Teraz žijeme v krízovom centre.

Naše deti potrebujú neustálu pozornosť a sú veľmi náročné na výchovu. Starší syn zaostáva na kvôli mentálnemu postihnutiu a porúch správania. Chodí do špeciálnej základnej školy a lieči u detského psychiatra, berie aj lieky. Druhý syn má neurologické ťažkosti, dysláliu, hyperaktivitu, enurézu a febrilné kŕče. Berie lieky kvôli pomočovaniu. Dcéra je hyperaktívna, tiež má potvrdenú mentálnu retardáciu. Všetky deti navštevujú špeciálne triedy. Najmladšia dcéra sa narodila predčasne. Tiež má zdravotné ťažkosti so zrakom.

Je veľmi ťažké pri našej finančnej situácii zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o deti a hlavne ich liečbu. Družka je stále na rodičovskej dovolenke. Ju sa snažím zabezpečiť rodinu ako viem, ale máme nedostatok finančných prostriedkov.

Rodina 101

Napísal(a): Soňa Vancáková     27.02.2018

Od roku 2009 sme striedali rôzne krízové centrá a podnájmy. V súčasnosti už štyri roky žijeme v zničenej malej záhradnej chatke v Košiciach. Mám 10 detí, pričom 7 detí je už plnoletých, z toho 2 žijú vedľa v chatke, najmladšie 3 deti žijú so mnou a starám aj o malého vnuka, ktorý mi bol zverený do opatery. Dvaja chlapci chodia na základnú špeciálnu školu, jeden na strednú školu. V škole s nimi nie sú problémy, učia sa dobre a so školu sú spokojní. Chlapci mi pomáhajú s domácnosťou – upratujú, nosia drevo, chodia po vodu do studne.

Som nezamestnaná, starám sa o deti. Financie nám nestačia ani na základné potreby. Často ostávame bez jedla. Deti sa hanbia chodiť do školy bez desiaty či v potrhaných topánkach.

Rodina 100

Napísal(a): Soňa Vancáková     27.02.2018

Vyrastala som v detskom domove, keďže mama bola alkoholička a otec pracoval ako šofér z povolania a často bol mimo Slovensko. Nevlastná mama uprednostňovala svoje dva deti. Ukončila som SOU textilné ako krajčírka. V osemnástich som sa vrátila domov a zamestnala sa ako šička. Našla som si priateľa, s ktorým mám dve deti vo veku 16 a 13 rokov, avšak bol to alkoholik a zakaždým, keď som sa chcela rozísť, siahol si na život. Deti nakoniec dali do náhradnej rodiny. Súd mi určil návštevy každý druhý víkend od piatka do nedele.

Ľuďom som veriť neprestala, našla som si priateľa, s ktorým to vyzeralo dobre, ale len kým sa nám nenarodila dcéra (teraz má 7 rokov), od tej doby začal piť a správať sa agresívne. Napriek tomu som si myslela že sa zmení a všetko bude v poriadku. Po čase sa nám narodil syn (teraz má 4 roky), no nič sa nezmenilo. Začal ma fyzicky napádať, čo zarobil prepil a vrátil sa, až keď nemal peniaze. Po ôsmich rokoch sa mi podarilo vybaviť zákaz styku a priblíženia na základe zápisov na polícii, čo však nerešpektoval a skončil vo väzení. Po jeho prepustení sa to trocha zlepšilo. Druhú dcéru (teraz má 2 roky) mám so zlej skúsenosti po znásilnení. Teraz sa mi narodil ďalší syn (teraz má mesiac). S partnerom žijeme oddelene, nakoľko majiteľ podnájmu, v ktorom bývam, nesúhlasí, aby býval s nami.

Pri všetkých problémoch som prišla aj o sociálny byt a od vtedy sa pravidelne s deťmi sťahujeme po podnájmoch.

Môj príjem (ja a 4 deti) je rodičovský príspevok a rodinné prídavky čo je 284 eur.

Rodina 99

Napísal(a): Soňa Vancáková     27.02.2018

Žijem s manželom a 2 deťmi v služobnom byte. Pochádzam z robotníckej rodiny. Otec pracoval v pozemných stavbách, matka bola domáca. Mám ukončenú strednú školu s maturitou. Už od dlhé roky pracujem v jednom zamestnaní, ktoré je však slabo platené. Som vydatá, s manželom máme 2 deti. Bývali sme v podnájme, no majitelia predávali byt, tak sme sa museli vysťahovať. Vtedy nám nastali problémy, striedali sme s rodinou podnájmy. Manžel bol nezamestnaný, deti chodili do školy. Živiteľkou rodiny som bola sama. Zobrala som si pôžičku za pôžičkou, až som nemala z čoho platiť. Museli sme o pomoc požiadať charitu. Bývali sme v krízovom centre. Podarilo sa mi získať služobný byt, kde bývame doteraz. No o pár mesiacov sa budeme musieť vysťahovať kvôli rekonštrukcii. Žiadala som o pomoc mesto – o sociálny byt, ale odmietli to. Deti sú už plnoleté, no obe majú vážne zdravotné problémy (epilepsiu,..), kvôli ktorým sa im nedarí nájsť si prácu. Manžel teraz pracuje na dohodu. Musíme splácať pôžičky, platiť byt, inkaso, lieky. Najhoršie je, že nevieme, kde skloníme hlavu po júne 2018, kedy budem musieť opustiť služobný byt.