Sninská farnosť pozvala naše združenie, aby sme v rámci ich Dňa rodiny predstavili činnosť Majáku nádeje. Tak sme sa v prvú septembrovú nedeľu vybrali do Sniny. V rámci nabitého programu, ktorý pripravila farnosť pre svojich veriacich, sme mali možnosť vystúpiť aj my. V rámci prednášky sme veriacim priblížili ťažký stav rodín v núdzi, možnosti pomoci aj činnosť nášho združenia v prospech rodín v núdzi. Súčasne sme aj ponúkali výrobky, ktoré vyrábajú naše rodiny v rámci pravidelných tvorivých dielní. Ponuku sme rozšírili aj o knihy, ktoré sme vydali a ktoré prinášajú aktuálne výskumy a prehľady o možnostiach pomoci rodinám v núdzi. Veriaci mali možnosť si zakúpiť aj Novénu k sv. Alžbete – patrónke chudobných, pretože aj ten, kto nič nemá, dokáže pomôcť, práve prostredníctvom modlitby.
Žalm 57,4
Naše akcie
V sobotu 24.9.2016 sme mali mesačné stretnutie rodín na Kalvárii u Saleziánov, kde sa zišla väčšina našich rodín. Tieto pravidelné mesačné stretnutia sú zamerané na duchovnú formáciu našich rodín v núdzi. Taktiež sú aj miestom, kde sa môžeme „všetci spoločne stretnúť“ a oboznámiť rodiny o pripravovaných aktivitách. V neposlednom rade je to aj možnosť pre rodiny vziať si oblečenie, obuv a hračky, ktoré tam pre nich prinesú dobrodinci.
V poslednú septembrovú nedeľu sa uskutočnila zbierka vo farnosti Košická Nová Ves a v jej filiálke Hrašovík. Veriaci mali možnosť zakúpiť si ručne robené výrobky, ktoré vytvárajú naše rodiny (levanduľové srdiečka, plátenné tašky, náhrdelníky, ružence...) v rámci pravidelných tvorivých dielní.
Tvorivé dielne, na ktorých sa rodiny v núdzi zúčastňujú, napĺňajú viacero ich potrieb. Ziskom z dobrovoľného predaja výrobkov sa zmierňuje ich nepriaznivá ekonomická situácia. Podporuje sa sebarealizácia matiek, rast zručností a udržiavanie pracovných návykov potrebných pre začlenenie sa do pracovného procesu. Vzniká tiež priestor pre relaxáciu a zázemie pre vzájomné zdieľanie a svojpomoc matiek v podobnej životnej situácii.
Krásny, sviatočný, ešte stále letný deň 15.09.2016 sme využili na návštevu ZOO Košice a Dinoparku. Deti na začiatku zaujalo minivivárium, kde odpočíval pytón kráľovský, agama bradatá či korytnačka. V teráriu sa spokojne prechádzal leguán zelený. Ďalej obdivovali veselé šantenie opičieho mláďatka makaka magot. Veľkým zážitkom bolo moderované kŕmenie tuleňov. Živého medveďa sme síce nevideli, zato sme sa odfotili pri jeho drevenom bratovi:-) Deti využili každú príležitosť nakŕmiť zvieratka, zvlášť mláďatá, ktoré sú teraz v ZOO v hojnom počte. Zaujímavou bodkou bol Dinopark, kde sa nachádzajú rôzne exponáty dinosaurov a v 3D kine sme cestovali v čase pod hladinu divokých druhohorných morí. Spoznali sme obávaného prehistorického Megalodona a vládcu morí Kronosaura.
Dňa 10.08.2016 sme sa na základe pozvania Cirkevného zboru Bratskej jednoty baptistov, zúčastnili akcie „týždeň s autobusom BUS 4 LIFE“.
Pri vchode do objektu nás potešil vyvesený pútač s nápisom „Pomôžme núdznym OZ Maják nádeje – charitatívna akcia“, ktorý pre zviditeľnenie zaobstarali členovia Bratskej jednoty baptistov.
O 16:00 sme začali podľa programu s predajom výrobkov z tvorivých dielní a zároveň členovia tunajšieho zboru prinášali v rámci zbierky trvanlivé potraviny.
O 18:00 sme mali prezentáciu o pomoci, ktorú poskytujeme našim rodinám v núdzi. Počas celého podujatia sme cítili zo strany členov zboru Bratskej jednoty baptistov srdečné prijatie. Po skončení oficiálnej časti programu sme spoločne zotrvávali v priateľských rozhovoroch.
Už štvrtý krát saleziáni Don Bosca organizovali pre rodiny tábor. Spolu nás tam bolo 31 rodín, z toho 2 rodiny z OZ Maják nádeje. Hlavnou myšlienkou bol Noe a jeho archa. Všetci sa zmenili na rozličné zvieratká, ktoré plnili úlohy, spievali hymnu, zakladali táborový oheň, prekonávali strach v nočnej hre, vyrábali rôzne predmety, prekonávali svoju lenivosť turistikou. Zažili sme tam nádherné chvíle, spríjemnené milými ľuďmi, či obetavými animátormi. Zo srdca ďakujeme saleziánom za možnosť účasti a budeme radi, ak nás pozvú aj budúci rok.Ďakujeme MČ Košice - Západ za dotáciu, vďaka ktorej sa aj deti z Majáku nádeje mohli zúčastniť rodinného tábora.
Na svet prišla novéna za chudobných, aká tu ešte nebola.
Chudoba vo vzťahoch, v duchovnom živote, v schopnosti dávať...sa týka nás všetkých. Každý z nás zažíva istý druh tejto chudoby.
Táto novéna (deviatnik) za chudobných vznikla ako odpoveď na osobnú skúsenosť s chudobnými, ale aj na skúsenosť s chudobou vo vzťahoch medzi „bohatými“.
Novény k svätým sú chápané ako modlitba príhovoru v situácii núdze, alebo prosba o pomoc pred životným rozhodnutím.
Sv. Alžbeta je patrónkou chudobných a núdznych. Je patrónkou aj nášho združenia Maják nádeje.
S radosťou ponúkame túto modlitbu všetkým (mladým aj starým, zdravým aj chorým, laikom aj kňazom) ako prostriedok pre vyprosenie potrebných milostí u Boha.
V tlačenej forme si túto novénu môžete objednať na maily
alebo žiadať v kresťanských kníhkupectvách.
Sv. Alžbeta Uhorská (1207-1231), kráľovná
Sviatok : (17.11.)
Význam mena: Boh je štedrý ( hebr.)
Atribúty: kôš s chlebom alebo ružami, misa plná rýb, žobrák
Patrónka: vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, žobrákov, charitatívnych
Narodila sa r. 1207 buď v Sárospataku (vo východ. Maďarsku) alebo v Bratislave, kde prežila prvé štyri roky svojho života. Bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II a jeho manželky Gertrúdy, pochádzajúcej z Bavorska. Už ako jednoročná bola z politických dôvodov zasnúbená durínskemu zemskému grófovi Ľudovítovi IV., ktorý bol vtedy tiež ešte len dieťaťom. Mal osem rokov. Malú snúbenicu však ponechali až do štvrtého roku na rodičovskom kráľovskom dvore, odkiaľ ju r. 1211 previezli do sídla jej snúbenca, na zámok Wartburg v Durínsku. Len čo dosiahla Alžbeta 14 rokov, uzavrela manželstvo s Ľudovítom. Mladí manželia si dobre rozumeli a žili šťastne. Narodili sa im tri deti: syn Herman, neskorší otcov nástupca, Sofia, neskoršia brabantská kňažná, a Gertrúda, ktorá sa stala rehoľníčkou a uctieva sa ako blahoslavená. Horlivá, zanietená a pekná Alžbeta žila v neobyčajne šťastnom manželstve.